Pozycjonowanie sklepu internetowego – „must know”

Strona główna » Blog » Pozycjonowanie sklepu internetowego – „must know”


W dobie daleko idącego rozwoju technologii, wiele firm zarówno na świecie, jak i w Polsce decyduje się na przenosiny swojego biznesu do sieci. Nic w tym dziwnego, ponieważ handel online to według wielu specjalistów od e-marketingu rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. To co jeszcze do niedawna wydawało się odległą przyszłością, dzisiaj już nikogo nie dziwi, a wszechobecny dostęp do internetu daje handlowcom niesamowite pole do manewru na wirtualnym rynku. Na początku lat 20 XXI wieku obecność firmy w internecie „is a must„, a w szczególności przedsiębiorców posiadających sklepy fizyczne.

Jeśli jesteś jedną z osób, która chciałaby przenieść sprzedaż swoich produktów do internetu, świetnie trafiłeś! W tym artykule przedstawię (bez owijania w bawełnę) na czym polega pozycjonowanie sklepów internetowych w Google i na co zwrócić szczególną uwagę, podczas SEO optymalizacji produktów w Twoim biznesie internetowym. Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie stron www to często „ciężki kawałek chleba„, którego sukces zależy od tysiąca czynników.

W dzisiejszym wpisie dowiesz się na czym polega optymalizacja sklepu internetowego, oraz jak pozycjonować produkty w wyszukiwarkach internetowych. Już w pierwszym paragrafie zacznę od głębszej analizy struktury eCommerce, jej budowy; niezbędnych do zaimplementowania w każdym wirtualnym biznesie działań on-pejdżowych. W kolejnych punktach podsunę kilka wskazówek, dzięki którym efektywnie wypromujesz swój sklep. Zaproponuję także działania off-pejdzowe, które pomogą Ci zwiększyć traffic na stronie. Mam nadzieje, że spodoba Ci się ów artykuł, odpowie na wiele pytań, oraz rozwiąże wiele wątpliwości, z którymi przychodzi Ci się zmagać.

Wybór skryptu na sklep internetowy

skrypt sklepu internetowego

Jeśli posiadasz już eCommerce, możesz przejść do kolejnego punktu. Jeśli jednak zastanawiasz się jaki skrypt sklepu internetowego wybrać, istnieje kilka rozwiązań. Wiele zależy od budżetu jakim dysponujesz, od rodzaju produktu, który zamierzasz sprzedawać, a także od funkcjonalności skryptu CSM (Content System Management), który stanie na wysokości zadania w 100%.

Do wyboru masz darmowe skrypty sklepów internetowych, jak: WooCommerce (wtyczka od WordPress), Magento, PrestaShop, OpenCart, osCommerce. Sama instalacja tych platform na serwerze jest bardzo intuicyjna, jednak po jej wykonaniu będziesz musiał jeszcze doinstalować i skonfigurować dodatkowe pluginy, dzięki którym zwiększysz sprzedaż w swoim sklepie internetowym. A to już zadanie dla webmastera, no chyba że sam znasz się na PHP+MySQL i CSS. W przeciwnym razie zatrudnienie specjalisty od stron internetowych może okazać się niezbędne.

Oprócz ogólnodostępnych platform Open Source wymienionych wyżej, masz również do wyboru tzw. rozwiązania SaaS (Software-as-a-Service) – płatne serwisy platform sprzedażowych. Ich największą zaletą jest to, że po uiszczeniu odpowiedniej miesięcznej opłaty, praktycznie od razu otrzymujesz w swoje ręce gotowy i sprawnie funkcjonujący eCommerce. Wadą takiego rozwiązania jest to, że tak naprawdę nie jesteś właścicielem sklepu internetowego, tylko używasz (odpłatnie) oprogramowania danego dostawcy usługi. A to z kolei oznacza, że jesteś uzależniony od ewentualnych przyszłych podwyżek abonamentu za użytkowanie skryptu SaaS.

Odpowiedź na pytanie: „jakie rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze?” nie jest taka prosta, ponieważ każda platforma jest inna i charakteryzuje się innymi funkcjami i to Ty musisz wiedzieć, które z nich potrzebujesz i które Ci się przydadzą. Na pewno dużo zależeć będzie od kapitału jakim dysponujesz, od wielkości asortymentu, rodzaju produktu, konkurencji w Twojej niszy, itp. Jeśli dysponujesz obszernym budżetem, zatrudnij renomowaną firmę, która postawi Ci sklep internetowy oparty o rozwiązanie Open Source, wdroży wszystkie niezbędne wtyczki i będzie nad nim czuwać 24/7. W ten sposób zyskasz pełną kontrolę nad Twoim eCommerce. Jeśli dysponujesz ograniczonymi funduszami, pomyśl o opcji SaaS. Do dyspozycji masz kilka rozwiązań: Shopify, Shoper, Shoplo. W ten sposób dosłownie w kilka godzin postawisz platformę, która nie będzie Twoją własnością, ale poza miesięcznym abonamentem, nie będziesz musiał się niczym przejmować.

Optymalizacja sklepu internetowego

optymalizacja sklepu internetowego

Dokonując wyboru skryptu platformy eCommerce upewnij się, że posiada on możliwość odpowiedniej optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące zagadnienia:

  • możliwość edycji meta tagów (tytuł i opis)
  • ewentualne zmiany opisów produktów i kategorii
  • implementacja adresów kanonicznych (czyli domyślne URL’e)
  • możliwość ustawienia tagów robots (rel=nofollow, rel=noindex, itd.)
  • zainstalowany blog, na którym będziesz publikował artykuły i „łapał” traffic z długiego ogona.

Dzięki wzorowo przeprowadzonej optymalizacji sklepu internetowego, w przyszłości Twój sklep www będzie miał większe szanse na zdobycie wyższych pozycji w SERP’s niż konkurencja, a co za tym idzie – będzie generował większe zyski. Pamiętaj że jednym z najważniejszych aspektów, o którym zawsze musisz pamiętać, to oryginalne treści! Wykorzystując unikane zwroty np. w opisach produktów, masz szansę wyróżnić się wśród konkurencji, która bardzo często kopiuje teksty od producenta, już na samym starcie „skazując się” na porażkę.

Jak znaleźć słowa kluczowe?

jak znaleźć słowa kluczowe

Optymalizując sklep internetowy, będziesz musiał wybrać słowa i frazy kluczowe, zarówno dla asortymentu, kategorii, jak i te „long-tail” na blog firmowy. Jeśli nie wiesz jak znaleźć słowa kluczowe, skorzystaj z takich programów jak: KwFinder, SemRush, Ahrefs, Senuto. Są to sprawdzone software’y, używane przez większość profesjonalnych agencji SEO. Pomimo tego, że nie należą do najtańszych, możesz je używać za darmo w okrojonych wersjach. Jeśli prowadzisz kampanie SEM w GoogleAds, aby sprawdzić zwroty kluczowe, możesz również skorzystać z programu Keyword Planner na Twoim koncie Google.

Alternatywnym sposobem na szukanie słów kluczowych pod tzw. „długi ogon” na blog jest zwykłe wpisywanie zwrotów w wyszukiwarkę Google i … czekanie aż Gugiel wyświetli nam sugestie. Zobacz na zdjęciu poniżej – wpisując słowo kluczowe: pozycjonowanie stron poznań, automatycznie wyświetlają się dodatkowe propozycje, które możesz uwzględnić pisząc treści na bloga 🙂

Wybierając słowa kluczowe zarówno do produktów w sklepie, kategorii, jak i wpisów na blogu, uważaj aby ich nie powtarzać na wielu podstronach (o ile to możliwe). Jest to bardzo istotne, aby w przyszłości nie doświadczyć problemów z kanibalizacją słów kluczowych w obrębie serwisu. O co w tym wszystkim chodzi? Kanibalizacja słów kluczowych ma miejsce wtedy, gdy kilka (kilkanaście) podstron serwisu www wyświetla się w wynikach wyszukiwania na tę samą frazę kluczową, co w konsekwencji prowadzi do tego, że strona www rywalizuje sama ze sobą o wyższe pozycje. W wirtualnej działalności sprzedażowej ten problem jest bardzo powszechny, ponieważ wiele produktów z asortymentu często jest do siebie bardzo podobna (różni się np. tylko rozmiarem), przez co bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie synonimy, aby opisać (rozróżnić) wszystkie produkty. Częstym problemem portali sprzedażowych jest właśnie brak oryginalnych opisów produktów, w których nie powtarzałyby się te same słowa kluczowe). W konsekwencji, wyszukiwarka sama „decyduje”, która podstrona jest bardziej wartościowa dla odbiorcy i wyświetla ją wyżej niż pozostałe. W Google Search Console w zakładce „Skuteczność” możesz sprawdzić na jakie słowa kluczowe wyświetlają się poszczególne podstrony Twojego serwisu.

Rozmieszczenie słów kluczowych na stronie

Bardzo częstym problemem zarówno podczas optymalizacji, jak i już w trakcie pozycjonowania sklepu internetowego jest nie tylko nieodpowiedni wybór słów kluczowych, ale również złe rozmieszczenie „keywordsów” na stronie. Pamiętaj zatem, aby wybierać takie frazy, które generują ruch (użytkownicy wpisują ją w wyszukiwarkę). Interesującym rozwiązaniem będzie na przykład posegregowanie wybranych zwrotów, a później przypisanie im odpowiednich podstron. Upewnij się, że słowa kluczowe (a także ich synonimy na których najbardziej Ci zależy) występują zarówno w tytule sklepu, opisie podstron, jak i w tekście. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich częstotliwością. Wystarczy, że w opisie 1000-znakowym raz wymienisz słowo kluczowe, ponieważ nadmierna optymalizacja nic dobrego Ci nie przyniesie 😉

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie w obrębie serwisu internetowego jest niesamowicie ważne, ponieważ w ten sposób dajesz Google do wiadomości, które podstrony są dla Ciebie najważniejsze. Pozostawiając odnośnik w tekście nie tylko przekazujesz tzw „juice” danej podstronie, ale także masz pełną kontrolę nad stroną www. Jeśli zależy Ci, aby dany wpis na Twoim blogu powędrował do góry w wynikasz wyszukiwania na jakąś frazę kluczową, po prostu linkuj do tego wpisu. W ten sposób (pod warunkiem, że Twoje treści są wartościowe), nie tylko sprowadzisz ruch z długiego ogona, przyspieszysz indeksacje podstron, ale także zrealizujesz pozycjonowanie strony samemu.

Jak linkować wewnętrznie w obrębie sklepu internetowego?

linkowanie wewnętrzne w sklepie internetowym

Wszyscy pragniemy, aby nasz sklep sprzedawał jak najwięcej i przynosił ogromne zyski. Żeby tak się jednak stało, eCommerce nie tylko musi generować ruch, ale również powinien być funkcjonalny (przyjazny dla użytkownika). Linkowanie wewnętrzne w sklepie internetowym to nie tylko odnośniki w kategoriach, podkategoriach, czy samych produktach, ale także linki z wpisów na blogu.

Najprościej jest podlinkować wewnętrznie sklep www, który dopiero tworzymy, niż „naprawiać” już istniejący. Przyznam, że „korygowanie linkowania” w ogromnych serwisach internetowych to bardzo żmudna i niezbyt przyjemna praca, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie całej struktury sklepu jeszcze przed jego powstaniem.

Zazwyczaj linkujemy z artykułów na blogu do produktów w sklepie, bądź do kategorii, używając anchorów słów kluczowych, lub ich synonimów. Ważna jest tutaj dywersyfikacja linków, ale również umiar. Ponadto, możemy wstawić odnośniki z produktu w tej samej kategorii do innych towarów, różniących się tylko rozmiarem, bądź, kolorem. Interesującym rozwiązaniem jest także implementacja pluginu na stronie, z towarem, który cieszy się największą sprzedażą. Takie podejście działa często jak „płachta na byka”, a poza tym zawiera odsyłacze do najpopularniejszych produktów.

Niemniej istotnym elementem w każdym sklepie internetowym jest stopka, w której należy umieścić linki do najważniejszych podstron w serwisie. Właściciele stron www zazwyczaj dodają do niej odsyłacze do: FAQ, regulamin, o nas, kontakt, itp.

Odpowiednio przygotowana wewnętrzna struktura linkowania w sklepie internetowym jest w stanie znacznie poprawić ranking słów kluczowych w wynikach wyszukiwania Google. Należy jednak uważać, aby nie „przeoptymalizować” naszego eCommerce. Najważniejsze jest, aby wszystkie odnośniki przede wszystkim ułatwiały nawigację na naszej witrynie wszystkim odwiedzającym.

Wybór optymalnego serwera

serwer na sklep internetowy

Myślę, że super szybki serwer to sprawa oczywista, jeśli chcemy aby nasz sklep internetowy odniósł sukces. Im szybciej ładuje się strona, tym większe prawdopodobieństwo, że odwiedzający dokona zakupu. Pamiętaj, że nie ma nic bardziej denerwującego, niż wolno ładujący się sklep internetowy, czy to z „winy” mozolnego serwera, czy skryptu. Myślę, że nikt z nas wszystkich nie zrobiły zakupów w sklepach, których właściciele nie zadbali o tak ważny aspekt jakim jest wydajny serwer.

Sprawnie działający serwer = zadowolony klient, który dłużej zostaje w sklepie, przegląda produkty i dokonuje zakupów. A to z kolei sygnał dla Gugla, że Twój sklep jest popularnym i atrakcyjnym „kąskiem” i zasługuje na topowe pozycje. No dobrze, to jaki serwer wybrać? Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie SaaS, „problem” z serwerem praktycznie nie będzie istniał, ponieważ wszystkie firmy oferujące tego typu usługę posiadają własne maszyny. W przypadku, gdy zdecydujesz się na rozwiązanie OpenSource, najlepiej będzie jak osadzisz swój projekt internetowy na serwerze dedykowanym. Jeśli jednak szukasz oszczędności, a do tego Twój eCommerce jest co najwyżej średniej wielkości, tradycyjny hosting powinien wystarczyć, pod warunkiem, że nie ma w nim limitu transferu.

Struktura techniczna sklepu internetowego

Przyjazna dla wyszukiwarek struktura sklepu internetowego może okazać się kluczem do sukcesu; a to z takiej racji, że idealnie zoptymalizowany portal sprzedażowy pod kątem SEO już na samym starcie o krok wyprzedza konkurencję, u której widać braki w tym jakże ważnym aspekcie technicznym. Warto pamiętać jednak, że nie istnieje jeden idealny schemat strukturalny dla wszystkich eCommerce, ponieważ każdy biznes jest inny. Jak nie trudno się domyślić, inaczej będzie wyglądał mały sklep z 50-100 produktami i kilkoma kategoriami w mało konkurencyjnej niszy rynkowej, a inaczej gigantyczny „moloch” z dziesiątkami tysięcy produktów i setkami kategorii.

Wiele sklepów internetowych powiela jednak te same błędy strukturalne. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o słabo czytelne struktury kategorii, czy produktów, które często wprowadzają w błąd odwiedzających. Praktycznie, to co drugi eCommerce, który przychodzi mi optymalizować pod kątem SEO powstał bez większego planowania i przez to posiada poważne błędy strukturalne (zawiła struktura, niezrozumiałe menu okruszkowe, duplikacja tekstu, itp.). Pamiętaj, że sklep www powinien być przejrzysty i prosty w nawigacji, aby ułatwić potencjalnym odwiedzającym podjęcie decyzji zakupowej. Spójrz na poniższy przykład menu breadcrumbs:

Strona główna/Kategoria/Spodnie/Spodnie męskie/Spodnie męskie z Dżinsu

Już na pierwszy rzut oka coś tutaj nie gra. Menu okruszkowe jest po prostu zawiłe, w którym za często używa się słowa „spodnie”. W powyższym przypadku lepiej by było cofnąć się to etapu planowania i jeszcze raz przeorganizować wszystkie kategorie. Moja propozycja w powyższym przykładzie jest taka:

Strona główna/Dla niego/Spodnie/z Dżinsu lub Strona główna/Dla niego/Spodnie/Dżins

Menu okruszkowe ma przede wszystkim ułatwić nawigację odwiedzającym naszą stronę internetową. W podanym przeze mnie przypadku, potencjalny klient dokładnie wie co znajdzie na danej podstronie, a do tego nie powtarzamy 3 razy słowa „spodnie”, przez co tekst jest krótszy i łatwiej się go czyta.

Większość ludzi to wzrokowcy, którzy podejmują decyzje po wcześniejszym „zobaczeniu” towaru. Dlatego też kolejnym ważnym elementem podczas optymalizacji i pozycjonowania sklepu internetowego jest implementacja tzw. rich snippets w kodzie źródłowym naszego eCommerce. Rich snippets to nic innego jak kawałek kodu, dzięki któremu robot wyszukiwarki może ocenić zawartość treści na danej stronie, by następnie wyświetlić pobraną informację w postaci zdjęć, opisu, gwiazdek (zobacz przykład rich snippets na zdjęciu poniżej).

rich snippets w sklepie internetowym

Tekst na stronie „SEO friendly”

Niepowtarzalna i świetnej jakości treść jest niezastąpiona również w sklepach internetowych. W myśl hasła: „Content is king„, każdy właściciel eCommerce powinien zawsze o tym pamiętać. Wysokiej jakości tekst nie tylko jest mile widziany przez wirtualne wyszukiwarki, ale również pomaga zbudować zaufanie wśród odbiorców. Przykładem mogą być tutaj ciekawe i merytoryczne artykuły na blogu firmowym, rozwiązujące wiele problemów osób odwiedzających serwis. Dzięki takiemu podejściu nie tylko masz duże szanse zdobyć miano eksperta w branży, ale również pozyskać nowych/stałych klientów.

Przyznam, że optymalizacja on-page sklepu internetowego to dość żmudne zajęcie, ale….hej! W myśl przysłowia „Bez pracy nie ma kołaczy„, jest to etap, którego najzwyczajniej w świecie nie można pominąć. Tak istotne jest zatem stworzenie odpowiednich opisów kategorii i podkategorii w sklepie www, które zwiększą nasze szanse na topy w Guglu. Mimo tego, że nie są one obowiązkowe i wielu właścicieli biznesów online zostawia je puste, ja osobiście polecam wypełnić je tekstem z najważniejszymi słowami kluczowymi.

Opisy produktów w sklepie internetowym nie tylko pełnią funkcję informacyjną, ale także sprzedażową. Odpowiednio sformułowany tekst (informujący o wspaniałym zastosowaniu produktu) zachęca do podjęcia decyzji zakupowej. Pamiętajmy jednak, że cała zawartość strony (w tym tekst) ma w pierwszej kolejności „ułatwiać życie” użytkownikowi, a dopiero w drugiej kolejności „uszczęśliwiać” wyszukiwarki. Dlatego też, w opisach produktów powinniśmy informować odwiedzających o tym w jaki sposób nasz produkt pomoże rozwiązać dany problem, z którym się borykają. W skrócie – o korzyściach płynących z użytkowania właśnie naszego artykułu, dlaczego warto go kupić i w jaki sposób ułatwia życie.

Mówiąc o treści, nie możemy zapomnieć, że kontent to nie tylko sam tekst, ale także zdjęcia, infografiki, wideo, animacje itp. Implementując na stronie np. zdjęcia i widea (w których to ciekawie przedstawiamy dany produkt), znacznie wyróżniamy naszą ofertę sprzedażową. A ponadto, ucieszymy naszego dobrego znajomego Googla, który uwielbia dywersyfikacje treści 🙂

Na końcu ostrzegam, aby nie duplikować treści na stronie. Wiem, że napisanie kilkanaście (kilkadziesiąt) oryginalnych opisów dla produktów, które różnią się od siebie tylko kolorem, bądź rozmiarem, może być nie lada wyzwaniem. Nie mniej jednak, staraj się dywersyfikować treść przynajmniej w 30%, używając synonimów, zmieniając kolejność słów itp. Google na pewno Cię za to wynagrodzi wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

Jeśli nie „content marketing” to co?

content marketing w sklepie internetowym

Wydaje się, że najważniejsze aspekty techniczne poprawnej optymalizacji SEO i pozycjonowania sklepów internetowych mamy już za sobą. Teraz czas napisać słów kilka o jednym z moich ulubionych zagadnień (jako, że lubię pisać) – content marketing.

Wiele osób myśli, że tworzenie treści na stronie jest proste. Najważniejsze to posiadać wiedzę w danym temacie, regularnie tworzyć treści, a reszta (czytaj: wejścia na stronę) sama przyjdzie. If it only was that easy… Musisz wiedzieć, że samo tworzenie wyczerpujących treści nie wystarczy! Należy także zadbać o odpowiednią dystrybucję kontentu, określić grupę docelową i cel publikacji. Samo pisanie dla pisania mija się z celem! Twoje artykuły, widea, infografiki muszą nie tylko zawierać informację ekspercką na dany temat, ale powinny także angażować widownie! Publiczność musi wiedzieć, że publikowany tekst znajduje się na Twoim blogu po to, by rozwiązywać ich problemy, odpowiadać na ich pytania, rozwiewać wątpliwości. W ten sposób zaczną Ci ufać, traktować jako eksperta w danej branży i będą bardziej skłonni kupić od Ciebie dany produkt, bądź usługę.

W pozycjonowaniu stron internetowych kluczową rolę odkrywa blog, na którym zazwyczaj umieszcza się wpisy związane z tematyką biznesu, a przy okazji „łapie się” ruch z tzw. długiego ogona (long tail). Ale to nie wszystko. Twoje publikacje z bloga możesz także wrzucić na media społecznościowe (FB, Instagram, Tweeter, Pinterest).

No dobrze, ale jak pisać artykuły na blogu firmowym? Dobra wiadomość to ta, że wcale nie musisz być ekspertem SEO aby realizować całkiem przyzwoitą promocję w wyszukiwarkach internetowych dla sklepu internetowego. Jedyne co musisz posiadać to:

  • zintegrowany blog z eCommerce
  • motywacje i czas aby pisać
  • wiedzę ekspercką z danej niszy rynkowej
  • cierpliwość i chęci

Wszytko wydaje się proste, ale jak znaleźć tematy na blog i jakich programów użyć do szukania słów kluczowych? A co jak Ci powiem, że jedyne co potrzebujesz to … wyszukiwarka Google!? Wystarczy wpisać w nią dane słowo kluczowe i część pytania (np. co, jak, kiedy, ile, gdzie, itd.), a gwarantuję Ci, że otrzymasz dziesiątki (setki) podpowiedzi, które później będziesz mógł użyć w Twoim artykule (zobacz zdjęcie poniżej). Powiedzmy, że prowadzimy internetową agencję nieruchomości i interesuje nas słowo kluczowe „mieszkania„. Wpisujemy w Google: „mieszkanie co”, „mieszkanie jak”,”mieszkanie ile” itd. a następnie otrzymane wyniki zapisujemy w Excelu, bądź na kartce papieru. Teraz wystarczy stworzyć obszerny i interesujący artykuł odpowiadając po kolei na zadane wcześniej pytania. Pamiętaj, aby tekst wyczerpywał dane zagadnienie, był poprawny językowo i merytorycznie, posiadał interesującą grafikę – w kilku słowach: „żeby był lepszy od konkurencji„. Kolejnym krokiem jest stopniowe linkowanie danego wpisu zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, a przekonasz się, że z miesiąca na miesiąc Twój artykuł zacznie generować coraz to wyższe pozycje w SERP’ach.

Wpisy gościnne

Bardzo ciekawym pomysłem są gościnne wpisy na blogach o podobnej tematyce z linkiem zwrotnym do naszego sklepu. Nie zawsze jest jednak łatwo przekonać właścicieli serwisów na taką współpracę, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Aby Twoja propozycja została zaakceptowana musisz upewnić się, że tekst, który napiszesz będzie „pierwszej klasy” i przede wszystkim przydatny dla ów właściciela strony www. Nawet niech Ci przez głowę nie przejdzie pisanie treści thin content „na chybcika”, bo to na pewno nie przejdzie. Ty tylko stracisz czas, a właściciel bloga na pewno nie zaakceptuje takich wypocin na swojej stronie. Pamiętaj, że w pewnym sensie, wpisy gościnne to swego rodzaju przysługa, ponieważ to głównie Tobie zależy na linku zwrotnym. Dlatego też, musisz się do niego przyłożyć, tworząc wyczerpującą treść na dany temat, za którą osoba zgadzająca się na taki wpis podziękuje 🙂

Wpisy sponsorowane

Popularne ostatnio wpisy sponsorowane, to nic innego jak odpłatna publikacja z linkiem zwrotnym w treści. Cena za odnośnik w tym wypadku jest bardzo różna, ustalają ją sami właściciele serwisów internetowych i zależy ona od wielu czynników: jakość strony, jej wiek, ilość odwiedzin, wskaźnik Trust Flow, Citation Flow, itd. Istnieje wiele serwisów www na których możesz dokonać zakupu artykułów sponsorowanych: www.whitepress.pl – na rynku krajowym i www.publisuites.com – na rynku światowym. Pamiętaj jednak, że wedle naszego pana i władcy – Google; wszystkie linki zwrotne, które pochodzą z wpisów sponsorowanych, powinniśmy oznaczać znacznikiem „rel=sponsored„. W ten sposób informujemy roboty Google, że link z danej treści został kupiony, przez co nasz sklep internetowy będzie „odporny” na ewentualne kary związane z niedozwolonym linkowaniem zwrotnym.

Influencer marketing

influencer marketing

Ten rodzaj marketingu z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Influencer marketing to nic innego jak współpraca reklamowa z liderem opinii, który w zamian za wynagrodzenie finansowe powierza się promowania naszego produktu, usługi, marki. Takowa reklama ma najczęściej miejsce w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok), oraz na YouTube.

Influencer marketing to świetny pomysł na zróżnicowanie pozycjonowania sklepu internetowego w wirtualnym świecie, ponieważ lider opinii zasadniczo wpływa na decyzje zakupowe tzw. „folowersów„. Istotne jest, aby szukając influencera, upewnić się że ma on wiele wspólnego z Twoją niszą rynkową (jeśli sprzedajesz np. mieszkania, lider opinii o modzie nie będzie miał większego sensu). W ten sposób cała kampania marketingowa dotrze do odpowiednich osób, których prawdopodobnie zainteresuje Twoja oferta.

Równie ważny jest sposób przekazu informacji, oraz liczba obserwujących danego lidera opinii. Niektórzy influencerzy grają „nieczysto” i kupują swoich followersów, a to od razu powinno dyskwalifikować ich do współpracy z nami. Na szczęście istnieje program (InfluTool), którym sprawdzisz czy followersi danego lidera opinii są „prawdziwi”.

Link building dla sklepu internetowego

Temat delikatny, zawsze na czasie i jakże ciekawy – czyli znaczenie link building w pozycjonowaniu sklepu internetowego. Jest to kluczowy etap w SEO, od którego zależy „być, albo nie być” każdego eCommerce i nie można go pominąć. Niestety, ale wiele agencji interaktywnych nie ma zbyt dużego pojęcia na temat skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego SEO off-page wirtualnych sklepów. A wielu pseudo pozycjonerów do dzisiaj sądzi, że w pozycjonowaniu najważniejszą rolę odgrywają linki, niezależnie od ich jakości. Nie daj się na to nabrać, ponieważ optymalne i skuteczne pozycjonowanie na dzień dzisiejszy to przede wszystkim jakość zarówno odnośników prowadzących do promowanego serwisu, jak i super jakości treści. Dlatego też, ja zarekomenduję Ci solidny content marketing na blogu firmowym, jak i przede wszystkim „naturalnie wyglądające” linki dofollow y nofollow „wtopione w tekście” z artykułów sponsorowanych, wpisów gościnnych, komentarzy blogów, czy for.

linki w sklepie internetowym

Zdobywanie wartościowych linków to długi i często mozolny proces, którego jednak nie da się pominąć! Na szczęście możesz go ciut przyspieszyć i sam zabrać się za link building, linkując z komentarzy na blogach o podobnej tematyce do Twojej, udzielając się na forach, portalach, itp. Taki rodzaj promocji to nic innego jak marketing szeptany, ponieważ „po cichu” i bez narzucania się informujesz internautów o Twoim sklepie online.

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Obawiam się, że nie ma jednej i prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, ponieważ każdy sklep internetowy jest inny. Aby określić ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego należy przeprowadzić dokładną analizę min. niszy rynkowej; a na samym początku prac niezbędna będzie także odpowiednia optymalizacja SEO, która powinna objąć wszystkie najważniejsze zmiany w strukturze eCommerce.

Kluczowe znaczenie ma także funkcjonalność samego skryptu, na którym oparty został sklep, oraz poprawne przystosowanie wszystkich jego wtyczek (pluginów). Koszt pozycjonowania eCommerce to przede wszystkim:

  • optymalizacja techniczna – dostosowanie serwisu do wytycznych Google (zmiana nagłówków, struktury serwisu, meta tagów, przystosowanie wtyczek, itp.)
  • wybór słów kluczowych (im trudniejsze zagadnienia, tym (teoretycznie) pozycjonowanie będzie trudniejsze)
  • audytu SEO
  • realizacja strategii „content marketing” – czyli prowadzenie bloga firmowego
  • optymalizacja treści, produktów, kategorii, podkategorii, w sklepie internetowym
  • strategia link building – proces, który z reguły pochłania najwięcej pieniędzy z budżetu
  • stały nadzór, analiza i kontrola
  • ewentualne dodatkowe zmiany w obrębie struktury sklepu internetowego

Podsumowanie

Efektywne pozycjonowanie sklepu internetowego to „ciężki kawałek chleba”. No, ale jeśli nie chcemy całe życie polegać na płatnych reklamach GoogleAds, nie mamy wyboru. Miej na uwadze, że SEO dla eCommerce to ciągły proces, który tak naprawdę nigdy się nie kończy (jak nie optymalizacja, to link building, tworzenie treści na blog, analiza wyników, zmiany strukturalne itp). Aby skutecznie pozycjonować sklep www należy posiadać wiedzę, doświadczenie, a na końcu uzbroić się w cierpliwość. Poniżej przedstawiam podsumowanie całego artykułu w kilku punktach:

Pozycjonując eCommerce pamiętaj o:

  1. Doborze platformy sprzedażowej, adekwatnej do Twoich finansów, wielkości sklepu i produktu.
  2. Starannej optymalizacji serwisu pod wyszukiwarki internetowe (od tego zależy „być albo nie być” Twojego przedsięwzięcia).
  3. Wyborze odpowiednich słów kluczowych i ich implementacji w serwisie.
  4. Przejrzystej i zrozumiałej dla odwiedzających strukturze sklepu internetowego (łatwa do nawigacji i intuicyjna).
  5. Content marketingu – twórz wartościowe treści zarówno na wewnętrznym blogu strony, jak i tzw. guest blogging, i posty sponsorowane z backlinkami w tekście.
  6. Współpracy z liderami opinii głównie w mediach społecznościowych, którzy swoją reklamą wpływają na decyzje zakupowe Twojego segmentu odbiorców.
  7. Linkowania wewnętrznego w obrębie serwisu z bloga do produktów i kategorii. Ewentualnie – linkowanie w stopce do najważniejszych kategorii sklepu.
  8. Zdobywania linków dofollow i nofollow z innych witryn – tzw. linkbuilding za pomocą postów, komentarzy na forach i blogach, itp.

W dzisiejszych czasach, pozycjonowanie sklepów internetowych to konieczność, jeśli podchodzisz poważnie do Twojego wirtualnego przedsięwzięcia. Zanim jednak powierzysz to jakże skomplikowane zadanie specjaliście SEO, upewnij się, że jest to osoba o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu. Niezależnie od tego, czy jest to agencja Search Engine Optimization, czy freelancer, podejmując decyzję, nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną. Miej na uwadze, że tanie pozycjonowanie nie zawsze jest skuteczne, a w wielu przypadkach może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Myślę, że lepiej jest wydać nieco więcej i cieszyć się z perfekcyjnie przeprowadzonego pozycjonowania SEO, aniżeli tracić czas z pseudo profesjonalistami.

Ciągle nie wiesz na jaką firmę pozycjonerską się zdecydować? Zanim podejmiesz tak ważną decyzję, sprawdź opinie w internecie dotychczasowych klientów danej agencji SEO, zrealizowane projekty, oraz wyniki. A jeśli nadal się zastanawiasz, skontaktuj się ze mną i zamów bezpłatną wycenę pozycjonowania Twojej perełki internetowej. Nie zwlekaj dużej i nie pozwól, aby konkurencja Cię wyprzedziła! Użyj tego formularza kontaktowego i opowiedz mi o swoim wirtualnym biznesie.

Super promocje tylko podczas Cyber wow. Sprawdz teraz co dla Ciebie przygotowalismy.

1 thought on “Pozycjonowanie sklepu internetowego – „must know””

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry