tanie pozycjonowanie

Jaką ofertę SEO wybrać – czyli, czy tanie pozycjonowanie jest możliwe?

Strona główna » Blog » Jaką ofertę SEO wybrać – czyli, czy tanie pozycjonowanie jest możliwe?


Często planując pozycjonowanie naszej strony internetowej, zadajemy sobie pytanie: „lepiej będzie, jak zlecę SEO agencji marketingowej, czy może zrobić to samemu„? Odpowiedź na nie jednak nie jest prosta i jednoznaczna, a przede wszystkim zależy od takich czynników jak: charakter biznesu internetowego, konkurencja w niszy, w której operujesz, Twoja wiedza odnośnie SEO, czas jakim dysponujesz i chęć do nauki, budżet, który możesz przeznaczyć na inwestycje w pozycjonowanie strony internetowej.

Niestety, ale biznes wirtualny nie od razu zaczyna przynosić nam zyski, toteż często jesteśmy zmuszeni rozwijać go po godzinach pracy. Powiem więcej! Osoby, które dysponują niskim budżetem na rozwój swojego start up-u, zazwyczaj zaczynają działalność w internecie od prowadzenia bloga pisząc artykuły, a dopiero po kilku latach decydują się na doinstalowanie do niego skryptu sklepu i sprzedaż pierwszych produktów. Mało kto ma odwagę i możliwości finansowe, aby tak od razu przeznaczyć na marketing swojego wirtualnego przedsięwzięcia jakąś grubszą sumę. Toteż, wielu z takich osób (w tym ja sam) zmuszona jest „kombinować” i małym krokami samemu pozycjonować swoją stronę w wyszukiwarkach internetowych.

Samemu czy zlecić?

No właśnie. Jest to chyba odwieczny dylemat osób pragnących podbić internet! Na dobrą sprawę, SEO nie jest wcale takie trudne, można się go nauczyć i samemu zabrać się za marketing własnej witryny. Schody zaczynają się dopiero, gdy brakuje czasu na naukę pozycjonowania i tak naprawdę najprostszym w takim momencie rozwiązaniem jest wynająć profesjonalistę, który zajmie się wszystkim od A do Z. Na rynku zalewa nas cała masa ogłoszeń usług e-marketingu w internecie. Od organicznego SEO, kampanie SEM, aż po reklamę w mediach społecznościowych. W grę zazwyczaj wchodzą tańsi freelancerzy, którzy niejednokrotnie obiecują wypromowanie strony internetowej za naprawdę niskie pieniądze i te droższe profesjonalne Agencje SEO. A kogo powinieneś tak naprawdę zatrudnić, jeśli nie masz ochoty pozycjonować samemu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w kolejnych punktach…

Usługa SEO za 50 złotych – czy to zadziała?

W internecie aż huczy od ofert pozycjonowania za naprawdę małe pieniądze, a czasami nawet za darmo! Tak, dokładnie! Brzmi niewiarygodnie, ale to prawda: SEO za darmo. Istnieją firmy, które nie pobierają opłat za SEO, dopóki strona klienta nie osiągnie określonych w umowie pozycji w Google! Ciekawa propozycja. Niestety, ale osobiście znam kilka osób, które skusiły się na ten rodzaj usługi i cóż tu dużo mówić… nie skończyło się to dla nich najlepiej. Dlaczego?

Zazwyczaj jest tak, że osoby pobierające opłatę za efekty chcą aby dany klient jak najszybciej zaczął im płacić daną należność. Dlatego robią wszytko, żeby wypozycjonować stronę www tak szybko jak to tylko możliwe! Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że często w takich przypadkach używane są nie do końca dozwolone metod pozycjonowania. Nawet jeśli Twoja strona osiągnie zamierzone rezultaty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z kolejnymi update’ami Google, może nagle spaść w daleką otchłań… Jak dla mnie SEO za efekty to jak igranie z ogniem. Można się nieźle poparzyć, a zanim się obejrzysz, Twoja strona leci na łeb na szyję. Ja osobiście wolę SEO’wać z „głową” i nie narażać swojego wirtualnego interesu na problemy związane z Black Hat SEO.

A wracając do naszej „wygórowanej” ceny 50 złotych. Uwierz mi; nikt nie podejdzie na poważenie do pozycjonowania, jeśli w grę wchodzą kwoty rzędu 50-200 złotych na miesiąc. Zarówno freelancerzy, jak i agencje Search Engine Optimization będą co najwyżej zdobywać dla Ciebie linki zwrotne o niskiej jakości, które prawdopodobnie i tak nie zadziałają. A to w najlepszym przypadku oznacza tylko stratę czasu i frustrację, a w najgorszym filtr od pana Gugla.

Kiedy pozycjonowanie może kosztować „grosze” ?

pozycjonowanie za grosze

Nie zrozum mnie źle. Pozycjonowanie może kosztować przysłowiowe „grosze”, ale tylko jeśli dana firma prosperuje w niszy rynkowej o bardzo niskiej konkurencyjności. Tanie pozycjonowanie tyczy się przede wszystkim firm działających na wąskim rynku lokalnym i w obrębie jakiegoś miasta, np. fryzjer Gniezno, zakład usług budowlanych w Luboniu, itp. w którym to nie ma wielu graczy. Zazwyczaj odpowiednia optymalizacja on-page i kilka solidnych linków wystarczy, aby osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na lokalne słowa kluczowe.

Nie stać mnie na drogie pozycjonowanie

drogie pozycjonowanie stron internetowych

Drogie pozycjonowanie to problem często nie po przeskoczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które po prostu nie mogą sobie pozwolić na wysokie koszty. Co zatem zrobić, jak żyć? Jako, że nie wszystkich stać na wydatek rzędu 500-3000 złotych miesięcznie, nie widzę innego rozwiązania jak wykonać SEO samemu! Wierz mi, że lepiej na tym wyjdziesz, niż jakbyś miał płacić te 100 złotych za pseudo pozycjonowanie, które i tak nie zadziała. Przynajmniej nauczysz się czegoś nowego, a z czasem będzie Ci to na pewno wychodzić coraz lepiej. Wiem, że jako właściciel firmy, prawdopodobnie jesteś zabiegany i nie masz czasu na nic, a co dopiero na marketing w internecie. Ale, skoro w kasie brak środków na profesjonalne pozycjonowanie, to innego wyjścia nie widzę.

Prowadzę sklep internetowy w niszy o wysokiej konkurencyjności. Jak ugryźć to SEO?

Jeśli jesteś właścicielem firmy na rynku o wysokiej rywalizacji, z pewnością SEO to nie jedyne działania promocyjne, których się podejmujesz. Właściciele biznesów internetowych często korzystają również z płatnej reklamy Google Ads, oraz reklam na Facbooku i Instagramie, przeznaczając tym samym spore miesięczne sumy na marketing. To prawda, że gracze na konkurencyjnych rynkach muszą liczyć się ze sporym miesięcznym wydatkiem. Niemniej jednak, myślę, że w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych, można je „ugryźć” z nieco innej strony i tym samym zaoszczędzić kilka złotówek.

wysoka konkurencja

Zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na zdobywaniu linków zwrotnych tzw. „backlinks” o wysokiej renomie, które pochłaniają większość miesięcznego budżetu, optymalnym rozwiązaniem może okazać się postawienie na tzw „content marketing„? Mam tutaj na myśli tworzenie użytecznych dla czytelników treści na wewnętrznego bloga, czy Facebook, wideo na YouTube, Instagram i TikTok, etc. Działając w taki sposób, nie tylko zyskujesz miano eksperta w danym segmencie rynku, ale również dajesz internautom odpowiedzi i rozwiązania na problemy, które ich trapią. Content marketing to również budowanie zaufania na linii firma-klient, a także idealny sposób na redukcje kosztów związanych z pozycjonowaniem. Na zakończenie dodam, że publikowanie artykułów na bloga firmowego to także świetny pomysł na wewnętrzne linkowanie naszej strony, które to ma ogromny wpływ na jej wzrost w wynikach Google.

Dlaczego inwestować w SEO, skoro na rezultaty trzeba czekać?

SEO inwestycja długoterminowa

Wszyscy wiemy, że nawet najlepszy SEO guru nie jest w stanie wypromować nowej strony www w kilka dni! Jest to po prostu niemożliwe! Pozycjonowanie to proces, który trwa miesiącami, a niekiedy nawet latami. Bardzo ważne, aby sobie to uświadomić, ponieważ spotkałem się z osobami, które oczekiwali ode mnie „cudów” już po miesiącu współpracy. No dobrze; ale skoro SEO to inwestycja długoterminowa, to po co w ogóle sobie nim zaprzątać głowę? Odpowiedź padła w pytaniu! Ponieważ jest to inwestycja długoterminowa, a co za tym idzie przynosi benefity na lata w postaci większej widoczności w wyszukiwarkach internetowych i stale rosnącego ruchu na stronie. Pomyśl sobie, o wszystkich tych osobach, które odwiedzają Twoją witrynę, ponieważ zainteresował ich Twój produkt online, albo rozwiązałeś ich problem w jednym z artykułów na blogu, do którego z kolei dotarli wpisując frazy kluczowe z długiego ogona. A ty sam zyskałeś w ich oczach miano eksperta w danej niszy rynku. Specjalisty, którego zapamiętali, polubili i którego stronę będą regularnie odwiedzać. Właśnie po to inwestuje się w SEO, aby w długim okresie czasu osiągnąć stałe korzyści, niezależne od płatnych reklam.

Korzystam z usług Agencji SEO. Jak kontrolować ich pracę?

Prawdą jest, że na rynku SEO istnieje wielu pseudo profesjonalistów. Wykorzystują oni zarówno niewiedzę swoich klientów o pozycjonowaniu, a także zasłaniają się„know-how”, niechętnie dzieląc się metodami swojej pracy. To zrozumiałe, że każda osoba z branży SEO ma swoje indywidualne metody pracy, zdobywania linków i promocji serwisów internetowych. Niedopuszczalne jest jednak, kiedy osoba, której płacisz nie dostarcza comiesięcznych i prostych do zrozumienia raportów swojej pracy. Jak zatem kontrolować Agencję SEO, którą wynająłeś do współpracy? Przede wszystkim przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, poproś o regularne raporty. Uwaga! Raporty mają być napisane w prosty i przejrzysty sposób, abyś łatwo mógł je zrozumieć i widzieć postępy w pracy pozycjonera. Ponadto, jakakolwiek wątpliwość powinna być wyjaśniona przez firmę świadczącą Ci usługę w ciągu 24 godzin drogą mailową, lub telefoniczną. Tylko w taki sposób możesz mieć pewność że dana agencja wykonuje zadeklarowane prace pozycjonerskie.

Podsumowanie

Tanie pozycjonowanie jest możliwe, ale tylko na lokalnych rynkach o niskiej rywalizacji. Właściwie, to w takich branżach często wystarczy odpowiednio ustawić: meta title, description, dopisać tekst ze słowami kluczowymi, aby serwis bez większego wysiłku wskoczył na pierwsze pozycje w Google.

Niech Cię nie zwiodą tanie oferty Search Engine Optimization, które tak naprawdę zazwyczaj przynoszą więcej szkody niż pożytku. Z przykrością muszę stwierdzić, że w dużej większości tanie pozycjonowanie już dawno odeszło do lamusa i z całą odpowiedzialnością powiem, że już nie wróci! W dzisiejszych czasach, liczy się jakość linków a nie ich ilość, unikalny kontent, odpowiednio zoptymalizowana strona www, wydajny serwer i szybko ładująca się witryna.

Zawsze można nauczyć się SEO samemu, krok po kroku odkrywając wszystkie jego tajniki, ale nie zawsze mamy na to czas. Często wolimy obejrzeć jakiś ciekawy mecz w telewizji, lub film na Netflixie, aniżeli studiować pozycjonowanie po godzinach 😉 Osobiście myślę, że dużo lepszym rozwiązaniem jest zatrudnić specjalistę SEO z prawdziwego zdarzenia z wieloletnim doświadczeniem, który jest up to date z najnowszymi nowinkami w branży i który pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe. Ale ostateczny wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam.

Krzysztof

Super promocje tylko podczas Cyber wow. Sprawdz teraz co dla Ciebie przygotowalismy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry